Kalibracja sondy paliwowej – na czym polega?

Montując sondę paliwową zależy nam na dokładności pomiarów, dlatego niezwykle ważna jest jej odpowiednio przeprowadzona kalibracja. Czynność ta wykonana w sposób profesjonalny pozwala na prawidłową pracę i efektywność działania. Dowiedz się, na czym polega kalibracja sondy. 

Czym jest sonda paliwowa?

Sonda paliwowa to urządzenie, które pozwala w prosty i efektywny sposób mierzyć i kontrolować poziom paliwa w zbiorniku paliwowym pojazdu. Jej praca możliwa jest dzięki pionowemu montażowi w środku zbiornika, przez co sonda zczytuje stan paliwa z wyjątkową dokładnością. Sonda paliwowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie paliw, co gwarantuje niezawodność jej pracy i długotrwałość jej elementów. Czujnik stanu paliwa może być:

  • pojemnościowy,
  • ciśnieniowy,
  • ultradźwiękowy. 

Dane z sondy przekazywane są do lokalizotara, a następnie mogą być udostępniane zarówno właścicielowi floty, jak i kierowcy.

Czym jest kalibracja sondy paliwa?

Przyjąć możemy zatem, że sonda paliwowa jest urządzeniem pomiarowym. Jak w każdym urządzeniu tego typu niezbędna jest jego prawidłowa kalibracja i montaż. Polega ona na ustawieniu parametrów sprzętu w ten sposób, aby jego praca była jak najbardziej wydajna lub jak w tym przypadku po to, aby uzyskać jak najdokładniejszy pomiar. Kalibracja sondy paliwa ma zatem na celu ustawienie jej w ten sposób, aby otrzymane informacje dotyczące poziomu paliwa w zbiorniku były jak najdokładniejsze.

Ciekawym rozwiązaniem jest korkosonda. Sonda ta nie wymaga robienia odwiertu w zbiorniku paliwa. Montowana jest w miejscu fabrycznego korka wlewu paliwa. Można rozszerzyć jej funkcjonalność o sygnał czasu i długości otwarcia wlewu paliwa.

Dlaczego kalibracja sony paliwa jest tak ważna?

Sonda paliwowa pozwala za pomocą wartości napięcia elektrycznego odczytać i próbkować poziom paliwa w zbiorniku. Odpowiednia kalibracja pozwoli na dokładne pomiary w różnego typu zbiornikach, nawet tych o nietypowych kształtach czy rozmiarach. Kontrola nad stanem paliwa pozwoli ograniczyć koszty przedsiębiorstw, które do swojej pracy używają floty pojazdów. To także metoda na wykrycie kradzieży paliwa czy uzyskanie informacji na temat eksploatacji samochodów.

Czym jest kalibracja sondy paliwa?
Przyjąć możemy zatem, że sonda paliwowa jest urządzeniem pomiarowym. Jak w każdym urządzeniu tego typu niezbędna jest jego prawidłowa kalibracja i montaż. Kalibracja sondy paliwa ma zatem na celu ustawienie jej w ten sposób, aby otrzymane informacje dotyczące poziomu paliwa w zbiorniku były jak najdokładniejsze.

Podziel się swoją opinią