Rozwiązanie, jakim jest Globalny System Lokalizacji, czyli GPS znamy praktycznie wszyscy i korzystamy z niego na co dzień, chociażby w naszych telefonach komórkowych. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z map i ustalanie tras. To samo rozwiązanie wykorzystywane jest do ustalania aktualnej pozycji pojazdów. Dowiedz się, w jaki sposób działają lokalizatory GPS w samochodach.
Zasada działania GPS
Technologia ta znana jest już od lat 60., jednak stale się rozwija i jest ulepszana o nowe możliwości. GPS pozwala na dokładne ustalanie lokalizacji osób, urządzeń elektrycznych lub pojazdów znajdujących się w dowolnym miejscu na powierzchni naszej planety. Początkowo wynalazek ten wykorzystywany był przez wojsko Stanów Zjednoczonych, jednak z biegiem lat zyskał dużą popularność wśród cywilnych użytkowników, którzy doceniają go za funkcjonalność. Zasada działania monitoringu GPS opiera się na współpracy trzech elementów. Pierwszym z nich są satelity GPS orbitujące około 20 kilometrów nad poziomem morza Ziemi, które wysyłają sygnały mikrofalowe z informacją o czasie i położeniu. Sygnał ten odbierany jest przez naziemne stacje, których zadaniem jest śledzenie pozycji satelitów GPS i dostosowywanie przekazywanych danych do określonych parametrów. Ostatnim elementem są odbiorniki GPS, których zadaniem jest interpretacja sygnałów wysyłanych z satelit i przekładanie otrzymanych danych na dokładną lokalizację.
Lokalizatory GPS w pojazdach
Zarządzanie flotą pojazdów to nie lada wyzwanie, które warto sobie uprościć. Jednym z takich ułatwień może okazać się montaż GPS w samochodach, co w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem do zarządzania flotą pojazdów może przynieść szereg wymiernych korzyści. Poza lokalizacją samochodów pozwala on na zbieranie informacji dotyczących ich wydajności, a to z kolei pomóc może w wybraniu i wdrożeniu działań mających na celu poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa. To świetna opcja dla tych, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań.