Szczególnie w przypadku firm transportowych kontrola nad paliwem i jego spalaniem jest niezwykle ważna. Pomóc w niej mogą sondy paliwowe, czyli elektryczne urządzenia montowane w zbiornikach. Poznaj ich cechy oraz dowiedz się, jakie korzyści zapewniają.
Czym jest sonda paliwa?
Jeśli szukasz nowoczesnej metody, która wykrywa i mierzy poziom paliwa w zbiorniku, sonda jest rozwiązaniem, które może cię zainteresować. Zainstalowany w zbiorniku paliwa sensor wykrywa i wymierza stan paliwa z wyjątkową dokładnością. Czujnik ten, w zależności od wybranego modelu, może być ciśnieniowy, pojemnościowy albo ultradźwiękowy. Pochodzące z niego sygnały przesyłane są do elektronicznego układu, który przetwarza je na informacje dotyczące poziomu paliwa.
Zalety sondy paliwowej
Rozwiązanie to wyróżnia się wyjątkową dokładnością w przekazywaniu informacji. Dzięki sondzie właściciel lub użytkownik pojazdu zyskuje pełną kontrolę nad informacjami dotyczącymi ilości zatankowanego paliwa oraz jego ubytku w trakcie trasy. Ponadto warto wspomnieć, że dzięki działaniu niezależnemu od pracy silnika czy akumulatora informacje z sondy paliwa są przekazywane nawet wtedy, gdy kluczyk nie znajduje się w stacyjce. Wykres sondy dotyczący ilości paliwa w baku jest gładki, co pozwala zauważyć wszystkie jego ubytki. Sonda paliwa pozwala na odczyt informacji dotyczących nawet niewielkich ilości oleju napędowego.
Sonda paliwa w samochodach ciężarowych
W samochodach typu TIR instalacja sondy przynosi najwięcej korzyści. Pozwala zniwelować kradzieże oraz kontrolować na bieżąco zużycie paliwa w zależności od obciążenia pojazdu czy jego trasy. Nie wpływa niekorzystnie na zbiornik, który dalej tankować można pod sam korek, bez obawy o jego uszkodzenie czy nieprawidłową pracę. Warto również zaznaczyć, że sonda paliwa powinna być zainstalowana przez specjalistów, co pozwala zmniejszyć margines błędu wyników nawet do 1-2%, a to przekłada się na jeszcze dokładniejsze odczytywanie danych dotyczących zużycia paliwa.